Skial - jednoduché túry

Chystáte sa na skialp? Poďte na to zábavne a bezpečne!

Úvod

Tento článok sme pripravili ako sumarizáciu základných informácií, ktoré potrebujete vedieť, ak plánujete výlet na skialp. 

Plánovanie

Výlet je treba najskôr naplánovať. Potrebujete poznať svoje možnosti, výbavu a aktuálny stav.

Lokalita 

Pre začiatočníkov odporúčame výlety v organizovanej skupine s inštruktorom, alebo jednoduché výlety

Pekný článok o skialp túrach na Slovensku nájdete napríklad na portáli Zagurami.sk. Dajte vedieť, ak by ste chceli absolvovať niektorý z nich a potrebovali inštruktora, alebo pomoc s organizáciou.

Pri plánovaní túry odporúčame preveriť aj lavínovú situáciu - pomôže Vám Horská Služba.

Výbava

Prvom časťou výbavy je "lyžiarsky a lavínový set". Ten sa dá zapožičať, čo najmä pre začínajúcich skialpinistov odporúčame. Vyskúšajte si viac výrobcov a modelov, aby ste si vedeli vybrať, ten, ktorý Vám "sadne".

- Lyžiarsky set (lyže, skialp viazanie, skialp lyžiarky, stúpacie pásy). Niektoré požičovne Vám dajú aj nastaviteľné paličky a stúpacie železá.

- Lavínový set (vyhľadávač, sonda, lopatka). Tento set máte pre záchranu kamarátov - určite si preverte, že s ním viete robiť.

PipsLyže

- Oblečenie (viac vrstiev). Počas výstupu sa zapotíte, preto je dobré mať termo, základnú vrstvu a nepremokavú vrstvu. 

- Batoh (mobil, voda, desiata, lekárnička). Detailné zloženie výbavy prispôsobíte túre, ale tieto veci by Vám rozhodne nemali chýbať. 

Na svahu

Pred výstupom odporúčame overiť si, či ste si naozaj zobrali svoju výbavu a či s ňou viete narábať. Špeciálne si dajte pozor na to, aby boli lavínové vyhľadávače zapnuté.

Skôr ako vstúpite na potencionálne lavinózny svah odporúčame si ešte overiť lavínovú situáciu daného miesta snežným profilom a poklepovým testom. Tu je kompletný postup: Hudy.sk

Po túre

Okrem doplnenia tekutín a energie odporúčame aj rekapituláciu dňa. Zopakujte si v skupine top momenty dňa - čo sa Vám páčilo a čo by ste naopak do budúcna zmenili. 


Inšpirácie: Horská Služba, Hudy.sk, Zagurami.sk 

V rovnakej kategórii

Spojené tagmy

    Komentáre

    Zanechajte svoj komentár