Ferrata Prisojnik

Pridanl/a: Ondrej Michalík v: Kurz istenia na umelej stene, na skale a Via ferraty s inštruktorom. v: Komentár: 0 Klik: 2549

Stredne ťažká ferrata v Triglavsom Národom Parku. Zaujme Vás terén, ktorý prechádza od lesa cez pevný kameň po najväčšie kamenné oko v Alpách, až po návrat po hrebeni. 

Doprava:

Parkovisko Sedlo Vršič

Prístup

0:45

Výstup

4:00

Zostup

 2:30

Celkový čas:

7:15

Náročnosť:

D


Doprava

K nástupu sme sa dostali z chaty Poštarsky dom, kde sme prespali. Nastúpiť sa dá samozrejme aj z parkoviska v sedle Vršič. Vzhľadom na dĺžku túry však odporúčam vyraziť veľmi skoro ráno, alebo prespať na chate. 

Prístup

Turistická cesta k ferrate začína pohľadom na sklanú tvár. Neďaleko od informačnej tabule k tomuto skalnému útvaru nájdete značku a vydáte sa cez svahovitý les. Na prvú časť ferraty by ste sa mohli dostať do pol hodiny. 

Výstup

Prvá časť výstupu sa ťahá niekoľkými skalnými stenami a relatívne úzkym prielezom, ale terén nie je príliš exponovaný, takže závrate nehrozia. Keď prvý krát uvidíte obrovské Prednje okno uvedomíte si, že ste od neho ešte pomerne ďaleko. Výhľad Vás však zaručene uchváti. V tejto časti je treba si dávať obzvlášť pozor na padajúce skaly, ktoré často spúšťajú skupinky, ktoré sa vydali na túru skôr.

Kopiščarjeva potPrednje Oko

Po vylezení nad úroveň oka máte dve možnosti. Môžete sa buď po turistickej ceste vrátiť naspäť ku chate, alebo pokračovať vo ferrate smerom na Prisojnik. Ferrata v tejto časti poskytuje veľmi pekné výhľady. Zároveň však dáva zabrať ak máte strach z výšok. Pôjdete totiž veľmi blízko okraja skalného zrázu do ktorého by ste určite nechceli spadnúť. V tejto časti je istenie síce dostatočné, ale uvítali by sme aj lepšie.

Vrchol

Po výstupe na prvý vrchol za Okom Vás môže prekvapiť, že ešte nie ste v cieli. Prisojnik bude stále minimálne 1 h ďaleko. Je na Vás, či sa s výhľadom uspokojíte, alebo budete pokračovať ďalej. 

Slovinske Alpy Prednje Oko

Zostup

V prípade, že ste sa rozhodli otočiť pri Oku, alebo na prvom vrchole za ním čaká Vás zostup zostup strmou turistickou cestou k rozcestiu  Na Robu a odtiaľ na sever, alebo podľa značky späť k parkovisku, alebo chate. Ak ste prišli až na Prisojnik, tak sa vrátite kúsok späť a po značenej ceste smerom na juhovýchod až k rovnakému rozcestu ako v prvej možnosti.

Ďalšie zdroje:

https://www.viaferraty.cz/ferrata/kopiscarjeva-pot/

Komentáre

Zanechajte svoj komentár